ماجراجویان معلول ایران

کایاک های مناسب برای افراد دارای معلولیت

تفریح همراه اعضای خانواده از جمله مواردی است که نمی توان از آن گذشت. زمانی که وسایل تفریحی برای افراد دارای معلولیت مناسب نباشند عموما خانواده ها از انجام آن تفریح دوری می کنند. در دنیا تلاش های زیادی انجام شده است تا افراد دارای معلولیت هم بتوانند در تفریحات گروهی و خانوادگی شرکت داشته باشند. از جمله مواردی که در زمینه کایاک سواری تاکنون اختراع شده است می توان به مثال های زیر اشاره کرد:

حرکت کایاک با دم و بازدم: کایاک مجهز به موتور دم و بازدم یکی از انواع قایق های تفریحی است که ابداع شده است و به گونه ای کیت آن طراحی شده است که بتوان بر روی هر نوع کایاکی نصبش کرد و بدون نیاز به حرکت دست برای چرخاندن موتورها تنها با دم و بازدم موتور های آن شروع به کار می کنند.

کایاک دو نفره صندلی دار مخصوص افرادی که نابینا هستند و یا افرادی است که در حرکت دادن دست محدودیت دارند و به کمک یک شخص دیگر غیر معلول می تواند آن را حرکت داد و کنترل کرد و مورد استفاده افراد دارای معلولیت قرار می گیرد.

کایاک مجهز به پدال پایی بگونه ای طراحی شده است که فرد دارای معلولیت می تواند با پا کایاک را حرکت داده و کنترل کند.

امکاناتی این چنینی باعث می شود افراد دارای معلولیت هم بتوانند در کنار سایر افراد غیر معلول در تفریحات آبی حضور پیدا کنند و حتی چنین ابزاری برای سالمندان نیز می تواند مفید باشد و کمک کند لحظاتی پر از آرامش داشته باشند.

ترجمه شده در گروه ماجراجویان معلول ایران

سعید ضروری

source: http://www.disabledadventurers.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *