ماجراجویان معلول ایران

اولین صعود با ویلچر به بیس کمپ اورست در ارتفاع ۵۳۴۶ متر

اسکات دولان ورزشکار ۲۸ ساله استرالیایی که از ناحیه پاهایش دارای معلولیت است (پاراپلژی)، موفق شد با استفاده از ویلچر و در قسمت های از مسیر صعود، فقط با دستانش خود را به بیس کمپ اورست برساند.

در ۱۶ مارس ۲۰۱۸ اسکات به همراه دوستان و راهنماهایش صعودش را از مسیر جنوبی اورست (لوکلا) به بیس کمپ آغاز کرد و این صعود تا بیس کمپ با شرایط او و با استفاده از ویلچر ۱۰ روز طول کشید مسیری که برای آلپینیست ها زمان اندکی طول می کشد.

در مسیر صعود به بیس کمپ اسکات دولان از حمایت اندکی از دوستان و راهنمایانش استفاده کرد و در این مسیر او ۵ جفت دستکش که پاره می شد را  تعویض کرد چون هم باید ویلچر را با دستانش به جلو می راند و در قسمت هایی از مسیر هم مجبور بود از ویلچر پایین بیاید و به کمک دستانش صعود کند!

معلولیت
معلولیت

مسیری را که اسکات دولان توانست با ویلچر به بیس کمپ اورست صعود کند قابل دسترسی با هلی کوپتر یا ترکینگ “کوهپیمایی” است ولی او قصد داشت اثبات کند که توانایی صعود به این ارتفاع را با ویلچر دارد.

اسکات برای آمادگی این صعود، ۸ ماه تمرین مداوم عضلانی و هوازی (کاردیو- واسکولار) با ماسک انجام داد تا بتواند آمادگی با شرایط پایین بودن اکسیژن را در ارتفاعات را داشته باشد و مبتلا به بیماری ارتفاع نشود.

اسکات زمانی شور و هیجان زیادی بعنوان یک جوان برای ورزش داشت و ناگهان بعد از تصادف موتور سیکلتش با یک اتومبیل ستون فقراتش دچار شکستگی شد و قطع نخاع شد او در آن زمان ۱۷ ساله بود و البته این اتفاق باعث توقف او نشد.

تلاش فراوان و خستگی شدید مخصوصا در چند متر آخر مانده به بیس کمپ اورست که می توانست برای او حس رهایی و شادی را به ارمغان بیاورد ناگهان تبدیل به کابوس شد چون در حدود ۲۰ نفر با رسیدن او به بیس کمپ اورست شروع به هورا و تشویق کردند!

اسکات می گوید: واقعا شرایط توهین کننده و زننده ای برایم ایجاد شد.

در هر حال اسکات دولان از موقعیت های تاثرآمیز و شیوه رقت انگیزی که با او برخورد می شود خلاصی ندارد.

اسکات دولان
اسکات دولان

اسکات دولان تصمیم گرفته است در ماجراجویی بعدی در المپیک ۲۰۲۰ بعنوان شناگر برای تیم پاراالمپیک استرالیا شرکت کند.

منبع: “مونتانیا”
برگردان: محمد اسماعیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *